Alaçatı Muhallebicisi’nin mimari yaklaşımı orijinal Alaçatı sokaklarından ilham alınarak geliştirildi. Ege insanının sıcaklığından aldığımız ilham ve Alaçatı kültürünün sunduğu huzur ve samimiyeti genel mimariye yansıtmaya çalıştık.

Fesleğen kokan Arnavut kaldırımlı dar sokakları, Ege renkleriyle boyanmış tahta mobilyaları, taş duvarlardan sarkan sardunyaları ve begonvilleri, Ege kültürünü ve Alaçatı doğallığını yansıtan tüm zenginlikleri günümüz modern mimarisi içinde yorumlamaya çalıştık.

Restoran Konsepti (Tam Mutfaklı)

Bu mimari proje, Avm ve cadde lokasyonlarında, toplam 200-250 m2’lik alana sahip yerler için uygundur.
Konsept içerisinde tam donanımlı mutfak yer alır. Konseptte, Ana yemek, tatlı, dondurma ve içeceklerin yer aldığı ürün hazırlama ve sunum üniteleri bulunur. Tüm gün hizmet verebilen bir işletme modelidir.

Kiosk Plus Konsepti (Yarım Mutfaklı)

Bu mimari proje, Avm ve cadde lokasyonlarında, toplam 200-250 m2’lik alana sahip yerler için uygundur.
Konsept içerisinde kısıtlı mutfak alanı yer alır. Konseptte, tost, sandviç, tatlı, dondurma ve içeceklerin yer aldığı ürün hazırlama ve sunum üniteleri bulunur. Tüm gün hizmet verebilen bir işletme modelidir. Daha az sayıda kadro ile hizmet vermek mümkündür.

Kiosk (Alaçatı Evi)

Bu mimari proje, ortalama 40 m2’lik alanlarda uygulanabilir ve Avm terasları ve girişleri için uygundur. Konsept içerisinde soğuk sandviçler, dondurmalar, tatlılar ve içecekler yer almaktadır. Dar kadro ile hizmet vermek mümkündür. Konsept içerisinde hazırlama tezgahı bulunur fakat mutfak yer almaz. Daha az sayıda kadro ile hizmet vermek mümkündür.

Kurulum&İşletme

Alaçatı Muhallebicisi Franchise ekibi tarafından aday lokasyon için keşif çalışması yapılır ve uygun bulunan lokasyonun rölevesi alınır. Maliyet çalışması yapılır ve proje hazırlanır. Hazırlanan proje ve maliyet çalışması yatırımcıya sunulur. Proje ve bütçe onayından sonra, en geç 30 gün içerisinde şube faaliyete hazır şekilde işletmeciye teslim edilir.

İşletme için personel ve müdür eğitimleri açılıştan ortalama 15 gün önce başlar ve Alaçatı Akademiden eğitmen aşçı ve barista eşliğinde gerçekleştirilir. Şube, yatırımcı tarafından rahatlıkla işletilene kadar, şubenin mevcut konseptine göre belirlenen gün sayısı süresince, operasyon ekibi işin başında kalmaya devam eder. Şube, belirlenen standartlara göre belirli periyotlarda ziyarete edilir ve denetlenir.

Franchise iletişim hattı üzerinden birim yöneticisi ile ön görüşme yapabilirsiniz. Merkez ofisimizde karşılıklı yapılacak olan toplantıda ise tüm detaylar hakkında ayrıca bilgi verilecektir.

Franchise İletişim Hattı:

Tel: 0216 325 10 79
Gsm: 0533 051 25 60

 

Menü